Láska a válka, Nebe a peklo

19. září 2010 v 21:04 | MaryLove |  Čtenářský deník
Konečně zveřejňuju taky jeden z těch čtenářských článků, časem se možná dokopu i k těm ostatním.

Tyhle dva díly jsem četla hned po sobě, takže dojem z druhé části byl přemazán silnějším dojmem ze závěru. Láska a válka zobrazuje děj odehrávající se během občanské války, která zasáhne všechny postavy. Někteří muži se účastní přímo lítých bojů, jiní zase sedí na důležitých postech ve vládě a do války zasahují ze zákulisí. Pravdou je, že jinak si o druhém díle nic nepamatuju, děj mi tak nějak splývá.
Nebe a peklo je spíše peklem než nebem. Celý poslední díl jsem protrpěla, jelikož velmi špatně snáším úmrtí postav, kterých bylo opravdu hojně. Nechci tím říct, že by to snad nebyl dobrý díl. Jen příliš brutální a drastický na můj vkus. Válka skončila a začalo období rekonstrukce Jihu, boje se přesunuly na západ k indiánským vesnicím, které bylo dle tehdejších zvyků potřeba nacpat do rezervací.
Jako po celou dobu, vypravěč je opět objektivní. Jak nestranil Jihu ani Severu, tentokrát zase nic nehodnotí, jen předkládá události, ze kterých si sami vyvodíme vlastní názor. Z jednání postav je ale jasné, že autor odsuzuje slepou touhu po pomstě. Jedna z postav, velmi bolestně zasažená válkou a smrtí blízkých osob, dochází ke správnému úsudku až ke konci knihy. Teprve pak si uvědomuje, jak nesmyslné je zasvětit život jen zášti a nenávisti.
Celá sága je skvěle napsaná, nelituju času, který jsem strávila čtením, ale je to přece jen velké sousto, co se týče počtu stran, takže bude asi chvíli trvat, než se odhodlám to všechno přečíst znova. Doufám ale, že se jednou k celé trilogii vrátím.
 


Komentáře

1 Juliana Juliana | Web | 19. září 2010 v 23:19 | Reagovat

Moc děkuju za tento článek.Já se po novém roku chystám na první díl.Mám doma celý Sever a Jih.Ty další části objednám postupně.Zrovna čtu knížku Lucien Leuwen od Stendhala.A budu ji číst ještě dost dlouho,protože je dlouhá a já nemám moc času číst.

2 Puffin Puffin | E-mail | Web | 19. září 2010 v 23:57 | Reagovat

Bez tebe bych už úplně zapomněla, že jsem tohle taky před léty četla... Moc si z toho nepamatuju (kromě grafického vzhledu knížek, to mi většinou zůstane...), ale já to tehdy četla kvůli onomu televiznímu seriálu, co podle toho běžel - ten si pamatuju líp... :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama