Duben 2010

Vojna a mír

15. dubna 2010 v 15:45 | MaryLove |  Čtenářský deník
Lev Nikolajevič Tolstoj
Vojna a mír

Tak jsem zdolala všechny čtyři části epického díla známého ruského klasika Lva Nikolajeviče Tolstého. Dala jsem si na to měsíc, stihla jsem to za dva týdny, což je fajn, protože ty další dva týdny jsem potřebovala na vstřebání všech těch zvratů a zápletek.
Všichni mi tvrdili, že Vojna a mír se nedá číst, že je to strašně dlouhé, nekonečně nudné a o ničem.
Není to pravda.
Mě osobně to bavilo víc než Anna Karenina, možná proto, že u Kareniny jsem jako první viděla film a chybně jsem očekávala, že kniha bude stejně dějová a romantická. Jenže to jsem ještě nevěděla, jak si ruští autoři libují ve zdlouhavých popisech politické, hospodářské i společenské situace, jak se vyžívají v konkrétních podrobnostech, co se týče historického kontextu a že Tolstoj je v těchto odbočkách od samotné dějové linie odborníkem.
K Vojně a míru jsem přistupovala připravená na vše, takže první dva díly mě překvapily tím, že se skutečně skoro pořád něco dělo a přečetla jsem je za ani ne týden. Další dva díly mi daly zabrat víc. Tolstoj očividně považoval za nutné popsat čtenáři svůj historický pohled na napoleonské války a upozorňuje na každou taktickou chybu i okolnost, která přispěla k prohře Francie. Tyhle části mě tolik nebavily, protože nejsem zrovna příznivce vstupování autora do díla osobními názory a dojmy. Mám raději ucelené příběhy, nepřerušované autorovým komentářem. Na druhou stranu, pokud někoho skutečně zajímá historický kontext, tyto poznámky mu pomohou vyznat se ve složitých válečných postupech a důvodech, proč a jak se stalo, co se stalo.
Samotný děj mě neustále překvapoval. Musela jsem nepřetržitě přehodnocovat své odhady v možném pokračování i konci. Úmrtí jednotlivých postav mě většinou zaskočila a v jednom případě i zasáhla, protože ve čtvrtém díle mi Tolstoj sebral postavu, kterou jsem měla skutečně ráda a která mě zaujala. Většina ostatních charakterů mi byla zezačátku protivná, ale musím uznat, že jejich chování i myšlenkové pochody byly velmi realistické a občas jsem se s nimi ztotožňovala, až jsem si uvědomila, že k nim přistupuju jako k lidem ze svého okolí, jejichž chování mě někdy štve, ale stejně se s nimi stále stýkám, protože mi tak nějak přirostli k srdci.
Bylo rozhodně zajímavé sledovat, jak rozliční hrdinové stárli, měnili se, získávali nové zkušenosti a pod jejich vlivem si osvojovali nové myšlení. Tolstoj mistrně líčí každý záchvěv citu, který se v nich probudí, každou jednotlivou myšlenku, která přispěje k činům, jež utvářejí zápletky příběhu.
V postavách a jejich jednání jsem se skvěle orientovala právě díky autorově schopnosti vyznat se v lidské mysli a proniknout do hlubin duše člověka. Nikdo nebyl vyloženě černý nebo bílý, každá postava vynikala složitým vnitřním světem a byla tím uvěřitelná a téměř skutečná.
Myslím, že musí být velmi těžké vytvořit filmovou adaptaci Vojny a míru pro její rozsáhlost a historické reálie, ale co se týče postav, jejich duševní rozbor je jako stvořený pro herce, protože není nic snazšího, než si osvojit tak důkladně popsaný charakter.
Vojna a mír mi určitě ještě dlouho zůstane v hlavě. Nepatří mezi mé nejoblíbenější knihy, které bych četla každý rok znovu (ruská literatura pro mě bude asi navždy tak trochu mentálně vzdálená), ale až si jednou budu zařizovat svoji vlastní domácí knihovnu, tohle dílo tam bude mít své místo už jen proto, abych někdy mohla zalistovat a setkat se zase s Andrejem, Natašou nebo Pierrem. Po těch 1466 stránkách mám pocit, jako by patřili mezi mé staré známé.

vojna a mir

Day 20 - Your favorite song at this time last year

10. dubna 2010 v 22:49 | MaryLove |  Můj šuplík
Pořád jedna z mých nej. Hodně vzpomínek. A jedna povídka.
Within Temptation - Somewhere


Day 19 - A song that makes you laugh

9. dubna 2010 v 21:00 | MaryLove |  Můj šuplík
Já zblázňuji se nyní... :D


Day 18 - A song that you want to play at your funeral

8. dubna 2010 v 21:37 | MaryLove |  Můj šuplík
Můj pohřeb bude hrozně smutný. Jelikož jsem se rozhodla, že umřu jako mnoha lidmi milovaná a obdivovaná osobnost, bude tam hafo davů, všichni budou strašně brečet a naříkat, já si budu důstojně ležet v rakvi a můj duch bude mít radost, jak se ten pohřeb vydařil :D

Celtic Woman - Amazing Grace


Celtic Woman - Over the rainbow


Day 17 - A song that you want to play at your wedding

7. dubna 2010 v 20:58 | MaryLove |  Můj šuplík
Úplně se vidím v těch nadýchaných bílých šatech, jak se vznáším s ženichem na parketu ve víru našeho prvního tance... :)
Čajkovskij - Labutí jezero (valčík)

Day 16 - A song that you listen to when you're sad

6. dubna 2010 v 18:59 | MaryLove |  Můj šuplík
Z téhle písničky mi běhá mráz po zádech. Je úžasná. Slyšela jsem ji kdysi v nějakém seriálu a nemohla jsem ji vyhnat z hlavy, od té doby má stálé místo v mé mptrosce.

A Fine Frenzy - Goodbye My Almost Lover


Day 15 - A song that you listen to when you're happy

5. dubna 2010 v 19:39 | MaryLove |  Můj šuplík
Counting Crows - Accidentaly in love


Day 14 - A song that you listen to when you're angry

4. dubna 2010 v 21:59 | MaryLove |  Můj šuplík
Žádnou takovou nemám. Když mám vztek nebo jsem naštvaná, neposlouchám nic, spíš sama produkuju různé zvuky :D

Day 13 - A song from your favorite album

3. dubna 2010 v 15:29 | MaryLove |  Můj šuplík
Nejvíc se mi teď líbí poslední album SA - The Days Of Grays. Těšila jsem se na něj a když jsem ho poprvé slyšela, rozhodně mě nezklamalo. Má skvělou atmosféru a těžko se mi vybírá jen jedna písnička, protože mi připadá, že všechny dohromady tvoří takový jedinečný celek. Ale dobrá tedy :)

Sonata Arctica - No dream can heal a broken heart


Day 12 - A song that describes you

2. dubna 2010 v 23:32 | MaryLove |  Můj šuplík
To je naprosto jasné :D

Chesney Hawkes - The one and only


Ale myslím, že kdyby to měli rozhodnout lidi v mém okolí, zvolili by tuhle písničku :D (jo, je strašná, příšerná, ale já ji stejně čas od času poslouchám, protože se na ni skvěle bárbínkovatě jančí a piští :D). Určitá část mé osobnosti je prostě růžová nakupující blondýna, co neumí řídit a pořád něco žvaní a k té se tahle písnička hodí :)

Aqua - Barbie Girl


Day 11 - A song that no one would expect you to love

1. dubna 2010 v 20:37 | MaryLove |  Můj šuplík
Většinou lidi zarazí to, že navzdory svému blonďatému zjevu poslouchám metal a rock. Nedávno jsem ale překvapila i sebe, když jsem si oblíbila písničku, ve které se chrochtá. Obvykle death metal nevyhledávám, tohle mi ukázal bratranec a musím přiznat, že se mi to dost líbí.

ELUVEITIE - Inis Mona