Agnes Greyová

6. ledna 2010 v 0:30 | MaryLove |  Čtenářský deník
Anne Brontëová
Agnes Greyová

Anne Brontëová je nejmladší ze sester Brontëových a podle tohoto díla bych řekla, že taky umělecky nejméně zdatná. Když porovnám tuhle knížku o mladé, ctnostné guvernantce, která (nečekaně) dojde svého štěstí s tím, co napsaly její sestry, tak nechápu, že to někdo může řadit k anglické klasice.
Příběh je velmi jednoduchý a jednoduše popsaný. Člověk téměř od začátku tuší, jak to celé dopadne, takže není ničím překvapen ani zaskočen. Zatímco její sestry umí čtenáře vtáhnout do děje a celou dobu ho udržovat v napětí, Agnes Greyová je nudný, prostý deníček jedné hodné holčičky. Postavy jsou vesměs černobílé, takže se chovají velmi předvídatelně a samotná hlavní hrdinka Agnes je tak nezkažená, hodná, pokorná a naivní, že máte chuť ji nakopnout. Samozřejmě, že si svým správňáckým chováním a moralizováním vyslouží happy end.
Možná tuto knížku soudím na prvotinu příliš přísně a třeba by se mi další dílo Anne Brontëové líbilo více, ale až budu mít příště náladu na některou ze sester B., sáhnu rozhodně po jedné z těch starších (zatím vedou Bouřlivé výšiny*).


*naprosto se odmítám ztotožnit s názvem Wuthering Heights přeloženým jako Na Větrné hůrce
 


Komentáře

1 Ally Ally | 11. ledna 2010 v 18:25 | Reagovat

Ty jo! Ja cetla Janu Eyrovou a Na Vetrne hurce a vis, ze vube nevim, ze mely jeste treti sestru, ktera psala:-)?! Hned jsem o neco moudrejsi...

2 MaryLove MaryLove | 13. ledna 2010 v 0:04 | Reagovat

Troufám si říct, že jsi tím o nic nepřišla, rozhodně jsi četla to lepší, co bylo od sester B. vydáno :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama